Az évelő len megkapó kék virágaival a természetközeli kertek egyik legszebb dísze. Tartása egyszerű, díszértéke magas. Ráadásul hasznos méhlegelő.
A len nemzetségbe mintegy 200, főleg kék virágú faj tartozik. A nemzetség a mérsékelt égövi és szubtrópusi területeken található, lágyszárú évelő növények tartoznak ide jellemzően rostos szárral, keskeny levelekkel és ötszirmú, kék virágokkal, bár léteznek vörös, rózsaszín és sárga virágú fajok is.
Az Eurázsiában honos évelő len (Linum perenne) közepes termetű évelő növény, amely Európa szerte elterjedt eurázsiai faj. Bokros termetű, kimagasló, vékony, de erős szárán egész nyáron hozza kedves égszínkék virágait. Virágait tavasz végén kezdi el hozni. A virágok csak egy napig nyílnak, déltől kezdődő sziromhullással, de a növény minden nap új virágokat bont. Hosszú virágzási periódusa miatt hasznos beporzó vonzó növény. Termése tok.

évelő len sziklás, száraz területen
Az évelő len bemutatása
Magasság: Általában 30–60 cm magasra nő.
Virágok: Kis, élénk kék vagy világoskék virágok, öt szirmúak. Tavasszal és kora nyáron nyílnak. A virágok nappal nyitva vannak, de esős időben vagy éjszaka bezáródnak.
Lomb: Keskeny levelek, amelyek a szár mentén helyezkednek el. A levelek világos zöldek és viszonylag finom textúrájúak.
Növekedés: Felfelé törő, bokros növekedésű, elegáns, levegős megjelenést kölcsönözve a növénynek.
Virágzási időszak: Főként a késő tavaszi és korai nyári időszakra esik, és néhány hétig tart. A virágok különösen vonzóak a beporzók számára, különösen a méhek számára.
Az évelő len gondozása
- Laza, meszes talajt igényel. Tápanyagban gazdag talajban a gyors növekedés miatt hajlamos lehajolni, ha túl sok tápanyagot kap. Bár napfényes helyeken fejlődik legjobban, a részleges árnyékot is elviseli. A kifejlett növény minimális öntözést igényel. Egész évben telepíthető, megfelelő öntözés mellett. Komoly kártevői, kórokozói nincsenek.
- Tűrőképesség: Jól elviseli a magyar éghajlatot, északon a téli fagyok miatt érdemes némi védelemről gondoskodni. Az első télen takarást igényel.
- Márciustól májusig vetheted. Sortávolság 20-25 cm, kelés után pedig 15 centire ritkítsd az állományát a sorban.

A díszlen szépen mutat pipacsok társaságában.
Az évelő len haszna
Éretlen magja, ahogy a teljes növény is cianid glikozidodot, linamarint tartalmaz, ami azonban hő hatására elbomlik. A háziállatokra, emberre is mérgező hatásút, de pl a lovak emésztőrendszere az emésztés során nem bontja el a vegyületet, így nem szabadítja fel belőle az egyébként mérgező cianidot. Magas olajtartalmú, diós ízű, tápanyagban, olajban gazdag érett magját főzve fogyasztják. Nyersen enni tilos!
Szárának rostjaiból készülnek különböző lenvászon termékek, ruházat, kötél, vitorla, bár a házilennél (Linum usitatissimum) kevésbé értékes a rostja. A vászonszövetet már az egyiptomi sírokban is találták, és gyakori volt Amerika korai történelmében.
A népgyógyászat szintén széles körben használja. Egy kis ízelítő a felhasználásra: A növény teája reumaellenes, szélhajtó, emésztés céllal fogyasztják, külsőleg zúzódásokat borogatására használják. A hasmenés kezelésére az egész növény tinktúráját használják. A gyökerek infúzióját szemöblítőként használják.
Évelő len a díszkertben
Dísznövényként természetes hatású kertekben közkedvelt. Kezdő kertészek is bátran ültethetik, mert igénytelen, szárazságtűrő, ellenálló növény. Kertészeti fajtáit szelekcióval állítják elő.
A pillangók kedvelőinek a kerti len remek táplálékforrás a tarkalepkék lárvája számára. Sajnos ez azt jelenti, hogy a hernyója megeszi a lennövényt. A lepkekerttel rendelkezők megértik ezt, és egyszerűen több lent ültetnek. A gyönyörű kifejlett pillangó láttán érdemes néhány növényt feláldozni a „fiókák” táplálására. Cikk ajánlat: Készíts lepkebarát kertet!

díszlen sziklakertben
Csoportosan ültetve mutat a legszebben. Kiválóan alkalmas kevert virágágyak, kevert szegélyek, sziklakertek, napos helyek beültetésére. Dézsában is nagyon dekoratív.
Az évelő len díszfajtái
Az évelő len több díszfajtával is rendelkezik, amelyek különböző színekben és formákban elérhetők. Ezek a fajták mind ugyanahhoz a növényhez tartoznak, de különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek egyedivé teszik őket a kertben. Közülük a Linum perenne ‘Blue Cloud’ a leggyakrabban ültetett kékvirágú változat.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás